Müşterimizin Kargo Sorumlulukları

Gelişmekte olan e-ticaret sektörünün en önemli oyuncularından biri de şüphesiz kargo ve teslimat firmaları. Bizden ürün satın alındığında kargo firmaları aracılığıyla ürünleri teslim alabiliyorsunuz, bu sebeple de iyi oturmuş bir sisteme ve geniş bir dağıtım alanına sahip olan kargo firmalarının olduğu bir ülkede e-ticaretin de önü oldukça açık oluyor.

Türkiye ve diğer ülkelerde lojistik firmaları ülke genelinde her yere dağıtım sağlamalarından dolayı oldukça geniş bir dağıtım alanları bulunuyor. Bu geniş ağ sayesinde tüketiciler internet üzerinden sipariş verdiklerinde Türkiye′nin ve Dünya′nın neresinde olurlarsa olsunlar ürünlerini belirttikleri adrese kadar götürülerek teslim alabiliyorlar.

Tabii ki dağıtım alanının geniş olması tek başına yeterli bir çözüm olmuyor. Büyümekte olan bir sektör olduğu için henüz aksaklıklar ve düzeltilmesi gereken noktalar bulunuyor; fakat bu konuda yük sadece kargo şirketlerinin omuzlarında değil. Kullanıcıların da kargo teslimatları sırasında bilmeleri gereken bazı önemli noktalar var.

Ürün teslimatı sırasında bir sorun oluştuğunda biz, kargo şirketi ve alıcı kişi üçgeni arasında dönüp duran diyalogları azaltmak, teslimat sırasında ve de sonrasında daha az sorun yaşanması için alıcının da bazı önemli noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Ürünü kontrol etmeden, paketi teslim aldığınıza dair imza atmayın
Kargo geldiğinde kargoyu açıp kontrol etmeden, doğrudan kargo görevlisinin uzattığı, teslim aldığınızı gösteren kağıdı imzalamak yapılan en büyük yanlışlardan biri. Bu belgeyi imzalamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var.

Bu kağıdı imzaladıktan sonra ürünü resmi olarak teslim almış oluyorsunuz ve kargo şirketinin rolü bu noktada bitiyor. Bu sebeple imza atmadan önce ürününüzün paketini açarak, herhangi bir hasar olup olmadığına, ürünün eksiksiz bir şekilde teslim edildiğinden emin olun. Eğer ürün eksiksiz ve hasarsız bir şekildeyse o zaman kargo görevlisinin uzattığı belgeyi imzalayabilirsiniz. Kargo görevlisi acelesi olduğunu ve hemen gitmesi gerektiğini söylese bile bunun sizin yasal hakkınız olduğunu unutmayın.

Ürünü kargo görevlisinin yanında kontrol edin

Satın aldığınız ürünün paketini kargo görevlisinin önünde açın. Eğer paketi içeri götürerek açarsanız, herhangi bir eksik olması halinde bunu ispat edemezsiniz. Bu sebeple ürününüzü kargo görevlisinin yanında kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın.

Ürün hasarlıysa veya eksikse ″Hasar Tespit Tutanağı″ isteyin

Eğer üründe bir hasar ya da eksik varsa, kargo görevlisinden ″Hasar Tespit Tutanağı″ hazırlamasını isteyin ve ürünü teslim almayın. Ürünü kargo görevlisine iade edin ve kargo şirketi de bu tutanakla beraber bize kargoyu teslim etsin. Yalnız yine burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor: Hasar Tespit Tutanağı'nı hazırlamadan önce ürünü teslim aldığınıza dair bir imza atmamış olmanız gerekmekte.

Teslimat sırasında adreste yoksanız kargonuz en yakın şubeye bırakılır

Ürün teslimatı sırasında alıcı kişi teslimat adresinde değilse kargo görevlileri bu paketi en yakındaki kargo şubesine bırakırlar. Buradaki problem ise bazen kargo görevlileri, alıcıyı adreste bulamadıklarında, bırakmaları gereken notları bırakmıyorlar. Aceleyle adresten ayrılan görevli, kişi adreste yoktu diyor; fakat kullanıcıyı bilgilendirici bir not bırakmıyor. Kendisine not bırakılan alıcı ise bu durumda kargo şirketi yerine bizimle irtibata geçiyor. Biz ise, tek tek tüm kargoları takip etmediğimiz için kargo şirketiyle temasa geçmeye çalışıyoruz ve sonrasında hikaye yine ″biz alıcıyı evde bulamadık″ cümlesine geliyor ve konu adete çıkılmaz kısır bir döngüye dönüşüyor.

Peki bu durumu önlemek için ne yapmak gerekiyor? Dikkat edilmesi gereken ilk husus, biz ürünlerimizi 5 iş günün de kargoya teslim ettiğinizi bilmeniz. Siparişinizi kargoya teslim ettiğimizde kargo takibinizi online olarak yapabileceğiniz kargo numaranızı ve takip linkini e-posta adresinize göndermekteyiz. Kargonuz ister yurtiçi ister yurtdışı olsun en fazla 3 iş günü içerisinde size ulaştırılmalıdır. Alıcı kişi de ortalama süreyi takiben, eğer hala kargo eline ulaşmadıysa, kargo şirketiyle irtibata geçerek bilgi almalı. Tabii ki burada en büyük görev yine kargo şirketlerine düşüyor. Onlar da alıcıları evde bulamadıklarında alıcıların görebilecekleri bir not bırakırlarsa, bu tip sorunların nispeten önüne geçilebilir. Sektörün yeni gelişmekte olması bu tipte ki bazı sorunların istenmeden yaşanmasına ve hem bizi hem de lojistik firmalarını olumsuz etkiler. Servisten mutsuz kalan müşteri, bir daha ne bizden alışveriş yapar, ne de o kargo firmasını kullanır.

Aldığınız ürünün faturasını kontrol edin

Bizden aldığınız siparişlerde ürünün faturasını eğer teslimat adresine istediyseniz, mutlaka kargo geldiğinde ürünün faturasını kontrol edin. Eğer ürünün faturası yoksa bunu bize ve kargo görevlisine bildirin, gerektiği takdirde ürünü teslim almayın. Faturasız bir ürünü aldığınızda, ileriki zamanlarda ürünle ilgili bir sorun yaşadığınızda garanti kapsamında bizden herhangi bir destek alamayacağınızı unutmamalısınız.

Kargo şirketi telefonla bildirim yapmak zorunda değil

Ürün teslimatları sırasında bazen tüketicilerin de haksız oldukları noktalar olabiliyor. Tüketiciler ürün teslim edilmeden önce kargo firmasından telefon bekleyebiliyor, telefon gelmediği için de adreste bulunmadıklarını belirtebiliyorlar. Bu tip durumlarda eğer kargo şirketi size telefonla bildirim yapacaklarını özel olarak belirtmişse, ancak bu durumlarda teslimattan önce sizi arayarak haber verirler. Aksi durumda kargo şirketi doğrudan verdiğiniz adrese gelir ve teslimatı gerçekleştirir.

Kargonuzun takibini yapmayı ihmal etmeyin

Bizden yaptığınız alışverişin size kolay bir şekilde alışveriş imkanı sunuyor olması, sizin üzerinizde ki sorumluluklarınızı kaldırmıyor. Tüketici bizden sipariş verdikten sonra aslında iş orada bitmiyor. Biz müşterilerimizin ürünlerini kargoya verdiğimizde, e-posta adreslerine bilgi göndererek haber veriyoruz. E-posta da online olarak nasıl takip edecekleri konusunda detaylı bilgi veriyoruz. Teslimat süresi içinde de tüketici herhangi bir olağandışı durumla karşılaştığında kargo şirketiyle irtibata geçerek ürünlerini sorgulamaktan çekinmemeliler. Her ne kadar ürünü teslim etmek hem bize hem de kargo firmasının yükümlülüğü olsa da, müşterilerimiz verdikleri siparişleri de takip ederek, bir sorun oluştuğunda bu durumda her iki firma ile de iletişim içinde olmalıdır.