Tül Perde Temizliği

Tül Perde Temizliği
Tül perdeler normalde yılda 4 kez yıkanmalıdır. Ancak sigara içiliyor, soba yanıyor ve kaloriferlere yakınsa bu yıkama 5 ya da 6’ya çıkarılabilir.

Buruşmanın önlenmesi için camdan alınır alınmaz bekletilmeden yıkanması gerekir. Yıkanan tüller üst üste bekletilmemeli, hemen asılıp kurutulmalı, yedeği yoksa ütülenip asılmalı. Bol suda yıkanıp, durulanmalıdır.

Tül Perde Temizliği
Tüllerin yıkanacağı su 30 dereceden fazla soğuk olmamalıdır. Küvette yıkanan tüllerin suyu değişeceği zaman buruşmamaları için banyoya enine konarak bir sopanın üzerine uzunlamasına asılmalıdır

Tüller elde yıkanacaksa çamaşır makinesine konulan deterjandan biraz daha fazlası kullanılmalıdır. Yıkanan tüller silkelenmeli, dikiş yerlerinden normal şekilde hafifçe düzeltilerek asılmalıdır. .

Kalın perdeler ile ince olmayan tüllerin bazıları ara sıra elektrikli süpürgeyle temizlenmelidir. Tüller çok kirli ise, yıkanmadan önce bir iki saat ılık suda tutlmalıdır. Tüllerin üzerinde leke oluşmuşsa önceden macun hale getirilen deterjan bu lekelerin üzerine sürülüp 1 saat bekletilip sonra yıkanmalıdır. Pahalı, çabuk sökülebilir, değerli tüller kullanılıyorsa büyük bir yastık kılıfı içinde yıkamak gerekir. (Makinenin en ağır ayarında)
Tül Perde Temizliği

Eğer tüller bilinenden fazla kirli ve solmuşsa bir su yıkadıktan sonra deterjanlı suya 1 su bardağı amonyak koyup 2 saat bekletilmeli ve bir yıkamadan sonra birkaç kez durulanıp, güneşe tutulmalıdır.

Iri delikli naylon ve renkli tüllerin şekil ve motiflerinin bozulmaması için son kez yıkama suyuna 1 çay bardağı demli çay suyu karıştırıp durulanmalıdır.

Tül perdeniz pullu ise; pulları içinde kalacak şekilde katlanarak uygun yıkama ayarlarında yıkamalısınız. Tül perdenizde boncuk süslemeleri de var ise onuda aynı pullu tül perde gibi boncuklu kısım tül perdenin içinde kalacak şekilde katlanarak çamaşır makinanıza yerlerştirip rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Tül Perde Temizliği, 7.4 out of 10 based on 15 ratings