Fon (Kanat) Perde Temizliği

Fon (Kanat) Perde Temizliği

Fon (Kanat) perdeler normalde yılda 1 kez yıkanmalıdır. Ancak sigara içiliyor, soba yanıyor ve kaloriferlere yakınsa bu yıkama 2 ya da 3′e çıkarılabilir.

Buruşmanın önlenmesi için camdan alınır alınmaz bekletilmeden yıkanması gerekir. Yıkanan fon (kanat) üst üste bekletilmemeli, hemen asılıp kurutulmalı, yedeği yoksa ütülenip asılmalı. Bol suda yıkanıp, durulanmalıdır.

Fon (Kanat) Perde Temizliği

Fon (Kanat) yıkanacağı su 30 dereceden fazla soğuk olmamalıdır. Küvette yıkanan fon (kanat) suyu değişeceği zaman buruşmamaları için banyoya enine konarak bir sopanın üzerine uzunlamasına asılmalıdır

Fon (Kanat) elde yıkanacaksa çamaşır makinesine konulan deterjandan biraz daha fazlası kullanılmalıdır. Yıkanan fon (kanat) silkelenmeli, dikiş yerlerinden normal şekilde hafifçe düzeltilerek asılmalıdır. .

Kalın perdeler ile ince olmayan fon (kanat) bazıları ara sıra elektrikli süpürgeyle temizlenmelidir. Fon (Kanat) çok kirli ise, yıkanmadan önce bir iki saat ılık suda tutlmalıdır. Fon (Kanat) üzerinde leke oluşmuşsa önceden macun hale getirilen deterjan bu lekelerin üzerine sürülüp 1 saat bekletilip sonra yıkanmalıdır. Pahalı, çabuk sökülebilir, değerli tüller kullanılıyorsa büyük bir yastık kılıfı içinde yıkamak gerekir. (Makinenin en ağır ayarında)

Fon (Kanat) Perde Temizliği

Eğer fon (kanat) bilinenden fazla kirli ve solmuşsa bir su yıkadıktan sonra deterjanlı suya 1 su bardağı amonyak koyup 2 saat bekletilmeli ve bir yıkamadan sonra birkaç kez durulanıp, güneşe tutulmalıdır.

Iri delikli naylon ve renkli fon (kanat) şekil ve motiflerinin bozulmaması için son kez yıkama suyuna 1 çay bardağı demli çay suyu karıştırıp durulanmalıdır.

Fon (Kanat) perdeniz pullu ise; pulları içinde kalacak şekilde katlanarak uygun yıkama ayarlarında yıkamalısınız. Fon (Kanat) perdenizde boncuk süslemeleri de var ise onuda aynı pullu fon (kanat) perde gibi boncuklu kısım fon (kanat) perdenin içinde kalacak şekilde katlanarak çamaşır makinanıza yerlerştirip rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

 

 

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Fon (Kanat) Perde Temizliği, 7.4 out of 10 based on 7 ratings